Cyfrowa transformacja i postępująca digitalizacja usług sprawiają, że wdrożenie odpowiedniego oprogramowania staje się niezbędnym elementem biznesowej rzeczywistości. Wraz z rozwojem organizacji dochodzą takie elementy, jak potrzeba organizacji zespołów, zarządzanie danymi, czy kontrola procesów firmowych.
Software project management wydaje się rozwiązaniem, które jest odpowiedzią na wcześniej wspomniane dylematy. Oczywiście, jeśli masz już trafną diagnozę, następnym krokiem jest weryfikacja dostępnych rozwiązań na rynku i dopasowanie ich do swoich potrzeb. Już tutaj mamy sporo niewiadomych – jakie koszty trzeba ponieść? Czy narzędzia będą odpowiednie do naszego biznesu? Czy lepiej zdecydować się na gotowy produkt, czy na oprogramowanie dedykowane? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Software project management
Rozwiązywanie problemów biznesowych za pomocą software’u to przede wszystkim uszczelnianie i przyspieszanie standardowych procesów biznesowych. Największe zapotrzebowanie dotyczy rozwiązań skupionych na śledzeniu działań, generowaniu raportów, planowaniu i tworzeniu harmonogramów. Software project management ma zapewnić większą efektywność w procesach firmowych, m.in. dzięki zbieraniu i analizowaniu danych.
Biorąc pod uwagę najczęstsze wyzwania w tworzeniu oprogramowania dla firm, można wyróżnić następujące, powtarzające się cyklicznie fazy:
- planowanie – skupienie się na liczbie i zasadności potrzebnych funkcji, niezbędne zasoby, terminarz, preferowane sposoby komunikacji, procedurę wykonania i testów;
- zebranie zespołu tworzącego oprogramowanie – chodzi zarówno o dobranie osób w kontekście wymagań biznesowych, jak i ich kompetencji technicznych w realizacji projektu;
- wykonanie – czyli realizacja kamieni milowych w tworzeniu oprogramowania i monitorowanie postępów;
- zarządzanie czasem i budżetem;
- utrzymanie – czyli poddawanie projektu ciągłym testom.
Software design
Firmy ze względu na specyfikę swojej działalności, czy oczekiwane funkcjonalności, coraz częściej decydują się na oprogramowanie dedykowane. Tworzenie rozwiązań w IT, to nieustanny proces, w którym przekształca się wymagania użytkownika końcowego, w taką formę, by ułatwić kodowanie programiście. Tutaj wkracza software design.
Zwykle na bazie odpowiedzi użytkowników tworzony jest prosty dokument. Natomiast przy przekształcaniu go w konkretne rozwiązania IT, potrzeba bardzo szczegółowego opisu i wymagań co do funkcjonalności, nawigacji, czy nawet samego wyglądu. Jest to pierwszy krok, gdzie zaadresowane problemy przekształca się w możliwe rozwiązania na poziomie kodu. Dobrze przygotowany i zoptymalizowany proces powstawania oprogramowania to połowa sukcesu całego przedsięwzięcia w organizacji.
Oprogramowanie dedykowane
Oprogramowanie dedykowane to tak naprawdę zaawansowane, spersonalizowane narzędzia, powstające we współpracy i komunikacji na linii zespół developerski – klient. Końcowy projekt jest efektem długofalowej, zaplanowanej wcześniej układanki, gdzie po postawieniu każdego kolejnego elementu, jest weryfikowana jego zgodność i jakość. Tutaj bardzo ważne jest również iteracyjne weryfikowanie zmieniających się potrzeb klienta i rynku, tak aby dostarczyć rozwiązanie maksymalnie odpowiadające aktualnym wymaganiom i odpowiadające na palące problemy firmowe. Efekt końcowy to unikatowe narzędzie dopasowane do profilu firmy.
Jakie zalety ma oprogramowanie dedykowane? Tak naprawdę to jedyna opcja, w której w pełni narzędzie może być dostosowane do procesów działania danej organizacji. Budując ścisłą współpracę z software housem i działając iteracyjnie, można ulepszać i modyfikować płynnie pierwotne założenia, dzięki czemu firma otrzymuje większą elastyczność wobec zmiennych rynkowych. Znika też problem integracji rozwiązań IT, która jest zwykle niezbędna przy zakupie gotowego już narzędzia lub systemu.
Dobrym przykładem jest tutaj oprogramowanie biurowe, rozumiane jako narzędzie do zarządzania i przesyłania dokumentacji oraz do zarządzania procesami firmowymi. To jedna z najczęściej zamawianych form oprogramowania dedykowanego na współczesnym rynku.
Dzięki rozwojowi własnego, dedykowanego software, jesteśmy w stanie rozwiązać problemy związane z codzienną pracą biura, bez oddawania naszych danych w ręce firm zewnętrznych. Po wyjaśnieniu założeń software, w ścisłej współpracy z grupą deweloperów tworzymy własny system, który pomimo wysokich kosztów początkowych może oszczędzić naszej firmie sporo pieniędzy i roboczogodzin.