O pracy zdalnej mówimy wtedy, gdy ktoś swoje obowiązki zawodowe może wykonywać bez konieczności codziennego pojawiania się w biurze. Praca zdalna zdecydowanie najczęściej wykonywana jest we własnym domu, chodź do tego celu można użyć także biuro coworkingowe czy stolik w restauracji. Praca zdalna ma zarówno zalety jak i wady, dlatego też warto się im przyjrzeć, zanim ktoś zdecyduje się na taki tryb pracy.
Kto pracuje zdalnie?
Obecnie liczba osób pracujących zdalnie jest naprawdę duża, a w tym trybie mogą pracować coraz to nowe grupy zawodowe. Warto dodać, że coraz więcej ofert pracy zdalnej pojawia się również w Urzędzie Pracy – np. w Białymstoku o czym więcej pod adresem eBialystok.pl.
Jeszcze do niedawna praca zdalna była zarezerwowana przede wszystkim dla pisarzy, informatyków i osób niepełnosprawnych. Obecnie w trybie zdalnym coraz częściej pracują architekci wnętrz i architekci krajobrazu, osoby tworzące strony www, pozycjonerzy, fotografowie czy dziennikarze. Nie brakuje też fachowców, którzy swoje doradztwo przenieśli do Internetu. Dotyczy to psychologów, dietetyków oraz doradców do spraw biznesu.
Dlaczego tak dużo osób chce pracować zdalnie?
Praca we własnym domu jest szczególnie pożądana dla tych osób, które mieszkają daleko od ośrodków miejskich i mają trudny dojazd. Cenią ją sobie także mamy małych dzieci, które pracując w ten sposób życie zawodowe łączą z obowiązkami wychowawczymi. Główne zalety jakie kojarzą się z pracą zdalną to duża niezależność czasowa a także brak konieczności przemieszczania się do biura. Wiele osób jest przekonanych, że pracując zdalnie uda im się zaoszczędzić bardzo dużo czasu, dzięki temu że nie będą musieli rano wyjeżdżać do pracy. Rzeczywistość jednak bardzo często weryfikuje takie wyobrażenia, bo okazuje się że na oszczędność czasu przy pracy zdalnej mogę liczyć tylko osoby, które są bardzo dobrze zorganizowane i wysoko zmotywowane.
Dlaczego praca zdalna nie wszystkim wychodzi?
Praca zdalna to specyficzny typ aktywności zawodowej, który wymaga określonych predyspozycji. Fakt, że pracę można zaczynać o dowolnych porach jest zarówno zaletą jak i watą. Okoliczność ta sprawia, że wiele osób często nie może przybrać się do pracy i zaczyna ją wykonywać dopiero pod wieczór albo wcale. Pracując w domu musimy mierzyć się z licznymi czynnikami rozpraszającymi. Są to przede wszystkim telefony, powiadomienia, programy telewizyjne czy niezapowiedziane wizyty. Ponadto mnóstwo osób popełnia ten błąd, że próbuje przeplatać pracę zawodową z domowymi obowiązkami. Jest to bardzo duży błąd, bo taka praca jest bardzo nieefektywna i ciągnie się w nieskończoność.
Nie warto działać w ten sposób, że kilka minut popracujemy, później włączymy pranie, znowu popracujemy, porozmawiamy przez telefon, zrobimy obiad, znów zaczniemy pracę, którą po kilku minutach będziemy przerywać. Aby móc z sukcesami wykonywać pracę zdalną trzeba mieć bardzo dobrą organizację czasu. Należy zauważyć, że wiele osób rezygnuje po pewnym czasie z pracy zdalnej, gdyż bardzo doskwiera im poczucie samotności. Praca zdalna ma to do siebie, że działamy w pojedynkę i nie mamy możliwości pracować grupowo. Może nam więc wtedy brakować wsparcia i dyskusji. Taka praca po pewnym czasie może okazać się bardzo nużąca i dołująca.